Zamyšlení v šílené době

Co se Vám honí hlavou?

Velmi dobře si dokážu představit, kolik toho je, co se všem hospodský a hoteliérům v těchto dnech hlavou honí.

Nechci vypouštět moudra. Vím jak jsme na to alergičtí.

Ale možná, že některá moje zamyšlení budou inspirující pro Vaše myšlenkové procesy.

Zamyšlení čtvrté

4. Návrat před coronavir není možný /2. 4. 2020

Devět slov, která by měla každého vyděsit:

„Jsem z vládního úřadu a přišel jsem Vám pomoci.“

                                    Ronald Reagan, prezident USA

Dvacet dní omezení provozu podniků hospitality. Velcí hráči pomáhají kde to jde. Většina čeká kdo a co pro ni udělá. V tuto chvíli s napětím čekáme co pro nás udělá stát. Kdo hrál podle pravidel, bude mu pomoženo. Bude především pomoženo týmům spolupracovníků, které bude za čas potřebovat. A to nebude tak dlouho trvat.

Ti, co nehrají podle pravidel již spolupracovníky odeslali na Úřady práce. Psal jsem o tom níže.

A to je jen dvacet dní, od opatření, kterým stát zasáhl do naší práce.

Pracoval jsem asi šest let v horských hotelech. Většinou listopad a duben byly hotely i restaurace prázdné. Věděli jsme, že musíme mít rezervy, že nám nikdo nic nedá. Že nemůžeme utratit všechno, co máme v kase.

Před skoro dvěma lety jsem napsal toto:

Co se stane, nebo lépe, co by se mělo stát!

Pracovníci hospitality dojdou dojmu, že to odnesli nejvíc. Musí skončit zaměstnávání na černo, za minimální mzdu, nelze ze zóny šedé ekonomiky chtít od státu plné zabezpečení v případě kritických situací. Zde vidím absolutní selhání té obrovské armády státní úředníků, které si platíme. A to není otázka posledních týdnů.

Cenová politika v hospitality se bude muset změnit. Vyšší osobní náklady a tvorba rezerv nás k tomu donutí. I zde stát selhává každý rok, kdy v blahobytu si ještě musíme půjčit, abychom to nějak přerozdělili. Tato filozofie v nás potlačuje přirozený pud sebeochrany. Ceny zvedneme pouze kvalitou a spokojeností našich klientů. Mnoho subjektů skončí. A to nám opravdu nemusí vadit. Nemusíme být první v Evropě v počtu restaurací na počet obyvatel. Vím, že ubytovací zařízení jsou na tom stejně jako ostatní, ale ona to zvládnou. Bude to bolet, ale mají za sebou dobré časy. A dobře zase bude.

Zcela jistě toho bude víc, ale pro zamyšlení vidím tyto dvě problematiky jako hlavní východisko pro další přemýšlení. Ale dala by se na to napsat asi celá kniha. Kdo to myslí vážně, nepřipustí ve své práci chyby před coronavirem.

Zamyšlení třetí

3. IČaři, Švarcsystém a DPP / 21. 3. 2020

Neuvěřitelné jak všechno bere jiný směr a jak překotně se to mění. A nejen pro náš obor, tím hodně blbým směrem.

Zamýšlím se nad něčím, o čem se moc nemluví, ale co bude mít velký vliv na další vývoj. První vlna EET hodně pomohla v deklaraci zaměstnávání a pracovně-právních vztahů. Nedostatek pracovníků vede k růstu požadavků na finanční ocenění spolupracovníků. Úmyslně nehovořím o mzdách. Není to generalizování problematiky. Ve velkém měřítku je vše v pořádku, ale část hospitality stále pracuje na bázi šedé ekonomiky. Nízká mzda a „něco do pytlíku od mouky“, aby se dalo žít. Obrovské množství, především mladých lidí, pracuje na IČ nebo na DPP. Švarcsystém zcela jistě aplikují v mnoha podnikatelských subjektech. Vím o mnoha takových zařízení a podnicích. A ono to vlastně skvěle fungovalo. Stát nic moc nedostal a fungoval. Jen chci upozornit, že nejsem socialista. Naopak si myslím, že co nejvíce peněz má zůstat těm co je vydělali a státu na přerozdělování by mělo jít co nejméně. Ale pravidla jsou pravidla. Ta se musí ctít a dodržovat.

A teď do toho všeho vletí Corona vir.

Nyní s napětím posloucháme zprávy a očekáváme jak nám stát pomůže. Ano, stát rozhodl o uzavření všech podniků hospitality. Bude se podílet na zmírnění škod, které vznikly. Jak a do jaké míry, to si ještě počkáme. Nyní musíme opravdu nejdřív tu hrůzu porazit.

Jisté je jedno. Pokud stát pomůže podnikatelům s udržením zaměstnanosti, tak to bude v rámci pravidel. Kurzarbeit je dobrá věc, ale bude to jen z toho co bylo oficiální, z čeho jsme odvedli odvody, koho jsme přihlásili na sociální a zdravotní pojištění. A v tomto bodě se asi nezamýšlím sám.

Současná pandemie tedy může v některých momentech přinést vystřízlivění všech, kteří si zatím neuvědomují, že daně a odvody jsou nutné pro udržení chodu státu. A že vymýšlení lepších řešení se může setsakramentsky prodražit a nevyplatit. Nejen podnikatelům, ale především té armádě spolupracovníků.

Zamyšlení druhé

2. Nikdo ti nepomůže, jedinou pomoc najdeš na konci svých paží.

V hospitality to tak bylo vždycky a nejsem si jist, že by se to změnilo. Ale budu velmi rád, pokud se pletu. Bezúročné půjčky jsou fajn, splatit se musí, ale jsem zvědavý kolika malým podnikatelům se to podaří.

Uvidíme co pro nás vláda bude ochotná udělat.

Zamyšlení první

  1. Co tě nezabije, to tě posílí /17. 3. 2020

Udělej všechno proto, abys přežil. Stav nouze dává i právní možnosti na úpravu smluvních vztahů. Vy jednej si snížení nájmů, odložení všech možných splátek, domluv se se spolupracovníky. Budeš je potřebovat, až se tato apokalypsa přežene.

A hlavně máš čas si všechno srovnat v hlavě. Změn věci, uprav nabídku, připrav se na to, až se vrátí hosté.